Close Icon

Anlita oss

Fyll i formuläret nedan så så hör vi av oss!

DevPort @ Sweden Rock 2025 – En teknisk fullträff i hårdrockens mecka

Var hittar du de skarpaste ingenjörerna med bästa attityden? På Sweden Rock, såklart!

Under festivalveckan tog vi DevPort till hjärtat av Norje, mitt i Sölvesborgs kommun, där Sweden Rock Festival återigen samlade tusentals musikälskare från hela världen. Bland ösregn, gitarriff och god stämning blev vårt tält en naturlig mötesplats för teknikintresserade, branschfolk och framtida kollegor.

 

I ett fullpackat festivaltält pratade vi karriär, innovation och framtidens möjligheter inom teknikbranschen

 Vår chiliutmaning Burn Your Taste Buds och den stenhårda Guitar Hero Battle drog in både nyfikna besökare och inbitna rockers – ett lyckat sätt att kombinera teknik med festivalenergi.

🎸 Under lördagen kammade Andreas hem segern i Guitar Hero med imponerande 443 630 poäng – ett nytt rekord, och troligen fortfarande lite svettiga fingrar.
🔥 Vår chiliutmaning blev en snackis – med en överfull scoreboard, glödheta insatser och mängder av skratt (och svett).

Det kanske mest oväntade? Hur många som redan kände till DevPort. Tidigare konsulter, före detta kursdeltagare, samarbetspartners och nyfikna festivalbesökare stannade till – många för att säga hej, andra för att fråga om vi rekryterar. (Spoiler: det gör vi!)

På plats fanns åtta representanter från DevPort – alla med stark branschkoppling och fingertoppskänsla

Resultatet? Kontakter och samtal med personer från hela näringslivets spektrum: från produktion till projektledning, från konsulter till VD:ar.

Vi är otroligt stolta över vår närvaro – och tacksamma för alla möten, skratt och samtal som uppstod. Tack till alla som besökte oss, och ett extra stort tack till kollegorna runt om i Sverige som hjälpte till att sprida vår närvaro digitalt.

Nu packar vi ihop – men energin från Sweden Rock 2025 tar vi med oss in i resten av året.

Proud to be!